La Rosa Refrigeration, L-14168-32, Refrigerated Counter, Pizza Prep Table
SKU #: L-14168-32
Description
Infuse your restaurant space with technology for unmatched results with the La Rosa Refrigeration L-14168-32 Refrigerated Counter, Pizza Prep Table. This three-section prep table is designed specifically for commercial restaurant use, offering a spacious 68" L x 32" D stainless steel top that can accommodate nine 1/3 pans in the refrigerated raised rail. The stainless steel and plastic interior, along with the removable shelf, ensure easy cleaning and organization. With side-mounted refrigeration and a cold-wall rail construction with rail drain, this prep table maintains optimal temperature and prevents condensation. The expansion valve system and full finished welds guarantee durability and longevity. The 8" stainless steel legs with adjustable feet provide stability and flexibility. Made in Detroit, this prep table is backed by a one-year parts and labor warranty. Upgrade your restaurant's efficiency and productivity with the La Rosa Refrigeration L-14168-32 Refrigerated Counter, Pizza Prep Table.
Specifications
Capacity
(9) 1/3 pans
Horsepower
1/3 hp
Amps
11 Amps
Voltage
115V
Depth
32"
Length
68"
Area (in)
68" L x 32" D