La Rosa Refrigeration, L-82172-28, Serving Counter, Hot Food, Electric
SKU #: L-82172-28
Description
Infuse your restaurant space with the magic of efficiency and precision with the La Rosa Refrigeration L-82172-28 Serving Counter. Designed for commercial restaurant use, this electric hot food table is a modular equipment that offers exceptional functionality. With its spacious 72" L x 28" D size, it features five 12" x 20" wet/dry wells with controls, allowing you to keep your dishes at the perfect temperature. The stainless steel top, faucet, and 9-1/2" x 1/2" cutting board provide durability and convenience. The open cabinet base, integral dish shelf, and drains make cleaning and maintenance a breeze. Equipped with a manifold, gate valve, and swivel fill faucet, this serving counter ensures efficient water flow. The stainless steel front, undershelf, and interior and exterior ends add to its durability. With adjustable feet and full finished welds, this serving counter is built to last. Made in Detroit, it is a testament to American craftsmanship. Upgrade your restaurant's efficiency with the La Rosa Refrigeration L-82172-28 Serving Counter.
Area (in)
12" x 20", 72" L x 28" D
Depth
28"
Wattage
6.0 kW
Length
72"