La Rosa Refrigeration, L-12198-28, Refrigerated Counter, Sandwich / Salad Unit
SKU #: L-12198-28
Description
Elevate customer experience with a game-changer. Introducing the La Rosa Refrigeration L-12198-28 Refrigerated Counter, Sandwich/Salad Unit. Designed for commercial restaurant use, this four-section counter is a must-have for any food establishment. With its 16 gauge stainless steel top and refrigerated recessed cold wall rail, it can accommodate 1/6 pans, keeping your salads and sandwiches fresh and ready to serve. The cold-wall rail construction with rail drain ensures efficient cooling and easy maintenance. The expansion valve system and side-mounted refrigeration guarantee optimal temperature control. Made in Detroit, this unit features full finished welds, a stainless steel and plastic interior, and a stainless steel front for durability and easy cleaning. The 8" stainless steel legs with adjustable feet provide stability and flexibility. With a 1-year parts and labor warranty, the La Rosa Refrigeration L-12198-28 is the perfect addition to your restaurant's kitchen.
Specifications
Capacity
(10) 1/6 size pans
Voltage
115V
Depth
28"
Length
98"
Area (in)
98" L x 28" D