La Rosa Refrigeration, L-13172-32, Refrigerated Counter, Sandwich / Salad Unit
SKU #: L-13172-32
Description
Unleash efficiency magic in all operations with La Rosa Refrigeration's L-13172-32 Refrigerated Counter, Sandwich/Salad Unit. Designed specifically for commercial restaurant use, this three-section counter is a game-changer in the kitchen. With its 16 gauge stainless steel top and refrigerated recessed cold wall rail, it can easily accommodate 1/6 pans, allowing for convenient storage and easy access to ingredients. The cold-wall rail construction with rail drain ensures optimal temperature control and prevents any mess. The expansion valve system and side-mounted refrigeration guarantee efficient cooling, while the full finished welds and stainless steel interior and front provide durability and a sleek appearance. The adjustable feet and 8" stainless steel legs allow for easy customization and stability. Made in Detroit, this refrigerated counter is a reliable and authentic addition to any commercial kitchen. Upgrade your restaurant's efficiency with La Rosa Refrigeration's L-13172-32 Refrigerated Counter, Sandwich/Salad Unit.
Specifications
Capacity
(10) 1/6 size pans
Amps
1.60 Amps
Voltage
115V
Depth
32"
Length
72"
Area (in)
72" L x 32" D