La Rosa Refrigeration, L-81186-28, Serving Counter, Hot Food, Electric
SKU #: L-81186-28
Description
Elevate standards with cutting-edge additions. Introducing the La Rosa Refrigeration L-81186-28 Serving Counter, Hot Food, Electric. Designed for commercial restaurant use, this hot food table is a game-changer in the foodservice industry. With its 86" length and 28" depth, it offers ample space for food preparation and display. The table features six 12" x 20" openings, allowing for easy access to hot dishes. The water bath and two heaters ensure that your food stays at the perfect temperature, while the stainless steel top and integral dish shelf provide durability and convenience. The open cabinet base and undershelf offer additional storage space, while the 9-1/2" x 1/2" cutting board allows for efficient food preparation. Made with 304 type stainless steel and full finished welds, this serving counter is built to last. Elevate your restaurant's efficiency and style with the La Rosa Refrigeration L-81186-28 Serving Counter, Hot Food, Electric.
Area (in)
12" x 20", 86" L x 28" D
Depth
28"
Wattage
6.0 kW
Length
86"