La Rosa Refrigeration, L-15148-32, Refrigerated Counter, Pizza Prep Table
SKU #: L-15148-32
Description
Revolutionize setup with a game-changing product. Introducing the La Rosa Refrigeration L-15148-32 Refrigerated Counter, Pizza Prep Table. Designed specifically for commercial restaurant use, this two-section table with doors is a must-have for any busy kitchen. The refrigerated raised rail can accommodate up to six 1/3 pans, allowing you to keep your ingredients fresh and easily accessible. The cold-wall rail construction with rail drain ensures efficient cooling and easy cleaning. With a full finished welds and a 16 gauge stainless top, front, and ends, this prep table is built to last. The stainless steel and plastic interior are both durable and hygienic. The adjustable feet and 8" stainless steel legs provide stability and flexibility. Made in Detroit, this prep table is a testament to quality craftsmanship. Upgrade your restaurant's efficiency and productivity with the La Rosa Refrigeration L-15148-32 Refrigerated Counter, Pizza Prep Table.
Specifications
Capacity
(6) 1/3 pans
Amps
0.80 Amps
Voltage
115V
Depth
32"
Length
48"
Area (in)
48" L x 32" D